Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1

SUWAŁKI UL. PRZYTOROWA 8

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
KOŁA ZAINTERESOWAŃ

I miejsce na przeglądzie teatrów w Białymstoku 28.04.2016

Email Drukuj PDF


 

 

Wigilia "u artystów". 21.12.2015

Email Drukuj PDF

Wigilijne spotkanie "u artystów" :)
Dziś mogliśmy odpuścić sobie próby i etiudy. Przy herbatce i ciasteczkach mogliśmy porozmawiać i się pośmiać.
A przede wszystkim życzyć sobie i wszystkim wokół - Wesołych świąt!


 

 

Przegląd Małych Form Teatralnych

Email Drukuj PDF

Grupa teatralna „Genesis” działa w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Nr 1 już od kilku lat. Zajęcia prowadzą p. Anna Falicka i p. Elżbieta Zbiegień. Co roku bierzemy udział w różnych przeglądach i festiwalach zorganizowanych dla osób z niepełnosprawnością  intelektualną. W tym roku postanowiliśmy „zmierzyć się” z młodzieżą pełnosprawną. 

W dniach 18-21 marca br. odbyły się eliminacje strefowe Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” dla gimnazjów z rejonu suwalskiego, białostockiego oraz łomżyńskiego chcąc spróbować swych sił postanowiliśmy wziąć w nich udział. Eliminacje w Suwałkach miały miejsce w ROKiS, wysoka komisja oceniając brała pod uwagę walory profilaktyczne i wychowawcze, realizację założonych celów, sposób przekazania treści, formę i pomysłowość wykonania oraz jakość i profesjonalizm gry aktorskiej wytypowała 7 finalistów Przeglądu. Jakże ogromne było nasze zaskoczenie i radość, gdy dowiedzieliśmy się, iż zostaliśmy zakwalifikowani do finałowej siódemki! Tym bardziej, że jako jedyna grupa z rejonu suwalskiego!!!

Przygotowując się do Finału wzięliśmy udział w konsultacjach artystycznych które odbyły się 8 maja 2013 r. w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Celem konsultacji było doskonalenie warsztatu artystycznego, a tym samym kolejna odsłona przygotowanego spektaklu. Z wielką tremą, onieśmieleni weszliśmy na deski prawdziwego teatru, by tu pod okiem fachowców jeszcze raz pokazać nasze przedstawienie. Następnie uważnie wysłuchaliśmy rad i cennych wskazówek, jakich udzielili nam ludzie profesjonalnie zajmujący się teatrem.

21 czerwca odbyła się Gala Finałowa Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” jest realizowany od 2002 r. Na mocy uchwały, Marszałek Województwa Podlaskiego podjął się realizacji przedsięwzięcia koordynowanego w latach ubiegłych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, a następnie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

W Gali wzięło udział 7 finalistów wyłonionych podczas eliminacji strefowych. Łącznie w Przeglądzie wzięło udział 29 gimnazjów.

Jury w składzie:

 1. Pani Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Teatr Dramatyczny w Białymstoku
 2. Pani Halina Jędrzejczak-Pugliesi – Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku
 3. Pani Joanna Klama – Miejski Dom Kultury w Łomży – Dom Środowisk Twórczych
 4. Pani Mirosława Krymska – Suwalski Ośrodek Kultury
 5. Pan Michał Stankiewicz – wykładowca, stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego oraz prezydenta Białegostoku, reżyser
 6. Pani Ewa Puciłowska – Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku
 7. Pani Magdalena Kraszewska – Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
 8. Jadwiga Piotrowicz – Kuratorium Oświaty w Białymstoku
 9. Anna Topór – Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Występowaliśmy z wielką tremą i drżeniem serc, ale trud i ciężką pracę wielogodzinnych przygotowań i prób wynagrodziły nam ogromne brawa i werdykt wysokiego jury. Zdobyliśmy dwa pierwsze wyróżnienia!!!

I WYRÓŻNIENIE ZA WALORY ARTYSTYCZNE

I WYRÓŻNIENIE ZA WALORY WYCHOWAWCZE

To było bardzo trudne zadanie, ale udało nam się pokonać wszystkie trudności. Nasza satysfakcja jest tym większa, iż byliśmy jedyną grypą młodzieży niepełnosprawnej biorącą udział w tym Przeglądzie.

 

„Świat podobny jest do amatorskiego teatru ...., każda rola jest dobra, byle grać ją z artyzmem i nie brać jej zbyt poważnie”.


 

 

 

GRUPA TEATRALNA "GENESIS"

Email Drukuj PDF

Od roku szkolnego 2009/2010 w naszym Ośrodku działa grupa teatralna „GENESIS”, skupiająca młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zajęcia teatralne są prowadzone w ramach kółka teatralnego przez p. Elżbietę Zbiegień i p. Annę Falicką.

Uczniowie dzięki występom artystycznym mają możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego i regionalnego. Przygotowują się także do świadomego uczestnictwa w kulturze, bywaniu w teatrze i obcowania z prawdziwą sztuką, a przede wszystkim do pełnienia różnych ról społecznych.

Spektakle i widowiska, które przygotowuje zespół, są prezentowane przed społecznością macierzystej szkoły. Ponadto grupa artystyczna bierze udział w konkursach i przeglądach teatralnych na terenie województwa i poza nim. Ostatnim spektaklem, nad którym pracował zespół, jest „Śpiąca królewna” – komedia oparta na luźnej adaptacji Sławomira Mrożka. Grupa teatralna „Genesis” prezentowała to przedstawienie na Festiwalu Teatralnym w Ełku, gdzie zdobyła 2 miejsce oraz na X Festiwalu Teatralnym Szkolnictwa Specjalnego w Białymstoku „I ty możesz zostać aktorem”. A oto zdjęcia z ostatnich występów artystycznych zespołu: